Články

Jak vybrat sekačku?

Aby jste poskytli Vašemu trávníku tu nejvhodnější péči, při výběru sekačky nespěchejte a zvažte všechna kritéria velice pečlivě.Před samotným nákupem je důležité zhodnotit terén, který bude Vašeho nového pomocníka čekat, a také např. zda bude údržbu zeleně provádět muž, dítě či žena. Určitě posuďte i dosažitelnost elektrické energie, aby Vás nepotkaly nepříjemnosti pojící se s nedostatečné dlouhým kabelem. Parametrů, podle kterých se lze při rozhodování řídit, je samozřejmě více, a proto se na jednotlivé druhy sekaček podíváme blíže.

S pojezdem či bez pojezdu?

Pokud často pečujete o větší zatravněnou plochu, tzn. okolo 600 m2, tak je pro Vás sekačka s pojezdem výbornou volbou. Vybrat si můžete mezi elektrickým a benzínovým pohonem, kdy ten benzínový předčí elektrický svým výkonem. Sekačka vybavená pojezdem lehce zvládne menší terénní nerovnosti a nemusíte ji před sebou tlačit, sekání s její pomocí je tudíž rychlejší a snazší. Varianta bez pojezdu bude vyhovovat spíše lidem s menším pozemkem, a je v nabídce s elektrickým, benzínovým i akumulátorovým pohonem. U akumulátoru odpadá nutnost nosit kabel či benzín s sebou, ale na druhou stranu má omezenou provozní dobu.

Anglický trávník snadno a rychle

Dalším užitečným pomocníkem, vhodným pro častou údržbu menších trávníků, je vřetenová sekačka, kterou oceníte u menších pozemků i proto, že je dobře skladná. Je vybavena noži uspořádanými do vřetene ve tvaru \"V“, které trávník pěkně upraví a sekání s nimi trávě jenom prospěje. Ruční, akumulátorová či elektrická verze lze doplnit o sběrací koš, který Vám usnadní manipulaci s posekanou trávou, čímž se zvýší její pracovní efektivnost.

Pravidelný krátký sestřih vašeho trávníku můžete svěřit i robotické sekačce. Tím, že seče téměř neustále, udržuje vaše i prostorné zahrady upravené a krásné, a také Vám ušetří spoustu práce. Její výhodou je, že odsekává pouze krátké konečky trávy, které nesbírá do koše, a tak již nemusíte hnojit.

Tráva už Vám přes hlavu nevyroste

S úpravou zarostlého terénu, špatně dostupných míst či vysoké trávy mohou být často problémy. Podle toho, jakou očekáváte náročnost prací, máte na výběr z několika možností. Strunové sekačky neboli vyžínače, vám dobře poslouží při sečení travnatých ploch na malých nebo hůře dostupných místech. Zatímco křovinořez, jak už sám název napoví, zvládne navíc i úpravu keřů, větví a travnatých ploch, které jsou rozsáhlejší. Další typy sekaček je možné použít do opravdu extrémních podmínek, kde Vás čeká buď hodně vysoká tráva, nebo různě členité terény, na které je potřeba být připravený. Pro vysokou trávu a její posečení je nejvíce vhodná lištová sekačka, u které si můžete nastavit řízení do výšky i do stran, podle své tělesné stavby, aby mohla být práce s ní co nejvíce příjemná. Bubnová sekačka je uzpůsobená čelit nejrůznějším podmínkám a díky tomu je opravdu všestranná. Při náležité technice sečení Vám upraví zatravněnou plochu, i pokud je tráva polehlá a nemusíte se bát s ní ani sekání svažitého pozemku. Také pokud potřebujete seno na krmení, je tento stroj pro vás tím pravým. Významným pomocníkem pro Vás může být i mulčovací sekačka, která rozdrtí i ty nejhustější porosty na malé částečky a zvládne posekat různorodé terény. Vybrat si můžete ze dvou druhů, a sice z mulčovačů cepových a těch, co sečou za pomocí nožů.

ELVA PROFI s.r.o., České Budějovice
Prodej, půjčovna a servis strojů a nářadí

Hodnocení obchodu na Zboží.cz