Články

Jak vybrat zahradní traktor?

Zahradní traktor může být velmi všestranným pomocníkem, a to zvláště v případě, že máte dům a větší zahradu, kterou by bylo úmorné sekat jen obyčejnou sekačkou. Jak ale takový zahradní traktor vybrat a podle jakých parametrů se při jeho koupi řídit? Právě na toto téma se zaměřuje následující článek. V první řadě je důležité si určit parametry, které jsou pro výběr zahradního traktoru klíčové. Jedná se především o velikost a také členitost samotného pozemku, to, jakým způsobem traktor zachází s posečenou trávou (to, zda ji sbírá, mulčuje, nebo jen vyhazuje a vy ji následně musíte ručně shrabat) a také servisní podmínky výrobce.

Velikost zahrady

Nejprve tedy zvažte samotnou velikost zahrady. Koupě zahradního traktoru se doporučuje už pro sečení pozemků od výměry 1500 m². Ačkoliv vám tohle číslo může připadat velké, uvědomte si, že tuhle výměru má například obdélníkový pozemek o stranách 50 a 30 metrů. A to už není nijak přehnaně velký pozemek. Koupí zahradního traktoru si ušetříte mnoho práce a především času. Sekání zahrady s pomocí zahradního traktoru ušetříte i své zdraví, protože klouby vašich nohou mohou chůzí za sekačkou na často velmi nerovném povrchu zahrady trpět, drobné vibrace, které vydává samotná sekačka, zase nedělají dobře vašemu zápěstí a kloubům v horní paži.

Povaha terénu a jeho členitost

Dále musíte zvážit povahu samotného terénu. V případě, že vlastníte větší pozemek, který je kopcovitého charakteru, zvažte raději model zahradního traktoru, který má výkonnější motor se dvěma válci. Tento stroj disponuje vyšším točivým momentem a průjezd po takovém pozemku pro něj bude mnohem snazší. Obecně mají tyto motory také delší životnost, nižší spotřebu paliva při jízdě v členitém terénu a také také lepší mazání v náklonu. Traktory s dvouválcovým motorem byly dříve mnohem dražší než jednoválcové modely, v dnešní době to už ale neplatí a takový traktor můžete sehnat již za méně než 60 tisíc korun. Velmi důležité je posoudit i samotnou členitost terénu. Pokud totiž na zahradě máte velké množství překážek jako jsou stromy, zídky, kameny a podobně, určitě oceníte takový traktor, který je rozměrově spíše menší a zároveň má dobré manévrovací schopnosti. Existují dokonce zahradní traktory, které mají poloměr otáčení zcela nulový. Ty jsou samozřejmě pro manévrování na omezeném prostoru nejvhodnější, nicméně v tomto ohledu se určitě neztratí ani klasické zahradní traktory. Mulčování, sběr, nebo výhoz? Nyní si musíte zvolit, co budete chtít dělat s posečenou trávou. V podstatě máte tři možnosti, první z nich je mulčování, druhou sběr a třetí je výhoz. Každá má své pro a proti a hodí se pro něco jiného. Mulčování má hned několik výhod. Rozsekané kousky trávy se totiž přirozenou cestou rozkládají na povrchu zahrady a předávají půdě důležité živiny. Jedná se přirozený způsob přihnojování, který navíc v letních měsících slouží jako ochrana před přílišným vysušováním trávníku. Pro uživatele jde o významnou úsporu času a práce, protože se nestará o to, co s posekanou trávou a zároveň se nemusí namáhat s jejím vysypáváním ze sběrného koše. Pokud chcete, aby váš trávník vypadal naprosto perfektně, určitě zvolte model, který umožňuje sběr trávníku do koše. Moderní traktory již disponují systémem, který umožňuje pohodlné vysypávání sběrného koše přímo z místě řidiče. Stačí jen zajet na místo určené k vysypání koše a zatáhnout za páku, systém se postará o zbytek. Třetí možností je takzvaný výhoz trávy. To má při pravidelném sekání velmi podobný přínos jako mulčování, nicméně hodí se i například v případě, že máte sekat přerostlou trávu, která je již na mulčování nevhodná. V takovém případě byste nemuseli uspět ani při sběru do koše, protože by trsy trávy mohly sběrný systém ucpávat.

Výběr převodovky

Velmi důležitý je i výběr převodovky. Můžete si zvolit buď variantu Transmatic, která připomíná běžnou manuální převodovku z osobních automobilů. Liší se jen tím, že nemá spojku. Ta je totiž součástí brzdového pedálu. Zpomalit můžete buď přibrzděním nebo podřazením na nižší rychlostní stupeň. Výhodou tohoto řešení jsou nízké nároky na údržbu a případně i nízké servisní náklady. I to jsou důvody, proč tyto převodovky najdeme hlavně u těch nejlevnějších zahradních traktorů. Druhým typem převodovky je takzvaný Hydrostat. Jedná se o nejpohodlnější způsob řazení, který lze asi nejsnadnější přirovnat k automatické převodovce v osobních automobilech. Řadící páku byste u těchto traktorů hledali marně, rychlost se totiž reguluje jen intenzitou přišlápnutí plynového pedálu. Můžete se setkat i s variantou s tempomatem, který je vhodný především pro sečení opravdu velkých travnatých ploch. Díky němu totiž bude traktor automaticky udržovat stanovenou rychlost a sečení se tak o hodně usnadní.

Servis

Poslední věcí, na kterou byste si měli dávat pozor, jsou servisní podmínky jednotlivých značek. Jelikož je koupě zahradního traktoru poměrně velkou investicí, vyplatí se sáhnout po některé z prověřených značek, které podobné stroje vyrábějí již mnoho let a mají s nimi tedy bohaté zkušenosti. Mezi největší výrobce zahradních traktorů patří společnosti MTD a také velmi známá Stiga či Cub Cadet. Právě tyto společnosti poskytují velmi komplexní servisní služby a můžete si být jisti, že pokud narazíte na nějaký problém, zástupci těchto firem vám vždy pomohou.

ELVA PROFI s.r.o., České Budějovice
Prodej, půjčovna a servis strojů a nářadí

Hodnocení obchodu na Zboží.cz