Články

Jaké šroubováky by vám doma určitě neměly chybět?

V domácnosti každého správného kutila by neměla chybět sada šroubováků. Určitě vám nedoporučujeme nakupovat neznačkové šroubováky z nejrůznějších tržnic, protože proti kvalitním značkovým sadám budou tyto levné kousky určitě trpět několika neduhy a vydrží vám mnohem méně. Kvalitní šroubovák vám totiž při správném zacházení může vydržet až desítky let, s nadsázkou se dá prohlásit, že jej po vás mohou zdědit i vaši potomci.

Na trhu se šroubováky existuje nepřeberné množství nejrůznějších jednotlivých šroubováků i samotných nástavců. I když byste je nejraději měli doma všechny, kupovat tolik šroubováků je naprosto zbytečná investice a určitě byste je doma ani neměli kam dát.

Malé kousky na elektronické součástky

Mezi kousky, které by ve Vaší sbírce určitě neměly chybět, jsou malé ploché a křížové šroubováky, které se výborně hodí například při výměně baterií v hodinkách. Můžete je ale využít i při rozebírání drobnější elektroniky nebo třeba počítače, který budete chtít jednou za čas vyčistit od prachu. S nejmenší velikostí těchto typů šroubováků si pak můžete například přitáhnout nožičky u brýlí v případě, že vám brýle již padají. Stačí jen jedna šikovná sada šroubováků a ušetříte čas i peníze, který byste vynaložili při návštěvě optiky.

Šroubováky na vypínače, zásuvky a lustry

Při manipulaci s elektrickými přístroji se vám jistě budou hodit speciální šroubováky, které jsou zaizolované až k hrotu. Ty nejlevnější šroubováky sice nemají potřebné certifikace, nicméně dražší kousky mají potvrzení odolnosti až proti 1000 voltů. V běžné domácnosti bohatě vystačíte se dvěma velikostmi těchto šroubováků, jeden by měl mít velikost kolem tří milimetrů a druhý by měl být užší. S těmito šroubováky pro vás nebude překážkou žádná zásuvka nebo vypínač.

Šroubováky do dřeva nebo kovu

Pokud často pracujete s dřevem nebo kovem, jistě jste se setkali se speciálními šrouby, které se právě v těchto případech používají. Na tyto šrouby potřebujete křížový šroubovák, který bývá dostupný ve třech velikostech (zpravidla se uvádí na stupnici od jedné do tří). Pro většinu úkonů v běžné domácnosti si vystačíte se šroubováky velikosti jedna a dva, rozlišovat ovšem musíte typ hrotu. Zde existují dva typy, které se od sebe liší. Prvním typem je typ PH a druhým typem je PZ.

Dejte si tedy dobrý pozor, s jakým typem šroubu zrovna manipulujete. Šroubovák PH totiž není kompatibilní se šroubem PZ (a naopak) a neodbornou manipulací si můžete šroubovák poškodit nebo dokonce zničit.

ELVA PROFI s.r.o., České Budějovice
Prodej, půjčovna a servis strojů a nářadí

Hodnocení obchodu na Zboží.cz