Články

Domácí sauny a saunování

Sauna se do celého světa masově rozšířila až v 60. letech minulého století, především v podobě veřejných saun. První zmínky o saunách však pocházejí z 11. až 12. století, kdy sauny využívali především na severu Evropy. Zejména ve Finsku platilo, že veřejnou saunu tam měla téměř každá vesnice. V posledních letech se sauny stále více uplatňují i v domácnostech. Domácí sauny jsou ideálním způsobem odpočinku, uvolnění a relaxace po náročném dni v pohodlí domova.

Zdravotní přínosy saunování spočívají především v uvolnění a prohřátí celého organismu. Podle klinických studií sauna navíc napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi u diabetiků a díky zátěži, kterou tělo po krátkou dobu absolvuje (tímto se rozumí přehřátí organismu na zhruba 39 stupňů) je při saunování posilováno srdce a tím se snižuje riziko jeho selhání například u kardiaků. Sauny v neposlední řadě pozitivně působí na psychiku člověka, protože v průběhu procesu se člověk uvolní a zapomene na stres běžných dní. Ohledně dalších pozitivních zdravotních účinků na zdraví člověka však zatím neproběhly klinické studie, je tedy možné, že v budoucnu budou odhaleny další přínosy saunování.

Jak vybrat domácí saunu

Rozhodovat se můžete především mezi „klasickou“ finskou saunou a infrasaunou, které se liší především zdrojem tepla a tím i teplotou saunování. V obou případech si zjistěte jaké je povrchová úprava, zda je sauna vyrobena z odolného kvalitního dřeva. Zajímejte se také o vnitřní vybavení, doplňky a rychlost přípravy sauny na saunování. Zásadním kritériem při výběru sauny by potom mělo být topidlo nebo zářič a možnosti jeho regulace – tedy jestli je nastavení teploty digitální a tím i přesné nebo jaké je spektrum záření v případě infrasauny.

Ideální je umístění sauny v domácím wellness, v koupelně nebo alespoň v blízkosti sprchy pro ochlazování. Podle toho jakým disponujete prostorem Vás tedy budou pravděpodobně zajímat vnější rozměry sauny. Ty se pohybují u těch nejmenších saun pro 2 osoby od 1200x1000 mm, až po šířky přesahující 2 metry u saun pro 4 osoby. Pokud na klasickou saunu nemáte prostor, je pro Vás ideální variantou přenosná parní sauna, kterou v případě potřeby jednoduše složíte a uklidíte do skříně.

Klasické finské (suché) sauny

Finská sauna se vyznačuje především vysokými teplotami a nízkou vlhkostí. V klasické sauně dosahují obvykle teploty teploty 70 až 110 stupňů a délka saunování se zpravidla doporučuje mezi 8 až 15 minut.

Infrasauny

Infrasauny pracují na principu infračerveného záření, které jsou pro lidský organismus velice prospěšné a umožňují saunování při nižších teplotách 40 až 60 stupňů. Tímto se liší od finských saun a mohou je tak využívat i jedinci, kteří do klasické sauny kvůli nějakému zdravotnímu omezení nemohou. Zdrojem tepla jsou zde infrazářiče neboli infrapanely, jejich záření proniká do povrchových tkání a tím dochází k ohřívání těla. Doporučená délka pobytu v infrasauně se pohybuje od 25 do 45 minut. Provozní náklady jsou u infrasauny nesrovnatelně nižší než u klasické sauny. Náklady na energii se pohybují za každý pobyt v sauně okolo 8 Kč.

ELVA PROFI s.r.o., České Budějovice
Prodej, půjčovna a servis strojů a nářadí

Hodnocení obchodu na Zboží.cz